A cél az, hogy az állam mindig a lehető legolcsóbban tudja finanszírozni magát a piacról – mondta el Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az új makrogazdasági előrejelzést bemutató sajtótájékoztatón a Portfolio érdeklődésére. Beszélt arról is, miért nyúlnak bele ismét a befektetési alapok szabályozásába, amelynek keretében szigorúbb állampapírtartást írnak elő. A miniszter kitért arra is, hogy a vártnál jobban teljesítenek a lakossági állampapírok, ugyanakkor elképzelhető lehet az itteni kamatszintek felárának csökkenése az intézményi állampapírokhoz képest.
Jövő keddtől, azaz április 1-től új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. A FixMÁP-ból és a PMÁP-ból egyelőre nem várható új sorozat, a mostaniakat ugyanis április végéig meghosszabbították.
Ma jár le egy Prémium Magyar Állampapír-sorozat, így a bőséges kamaton túl a tőkét is kifizeti a befektetők számlájára. A mai kifizetés az egész év legnagyobb PMÁP-kifizetésének tekinthető, nincs még egy olyan nap az évben, amikor 300 milliárd forint felett lenne ez a kifizetések összege.
190 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március közepén, mint december végén, pedig azóta több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott. Ez a névértékes növekmény az eddigi 670 milliárd forintnyi kamatfizetés 28%-át jelenti, ami nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok 72%-a elhagyta az állampapírpiacot: úgy tűnik, ennek egy része az intézményi papírokban landolt. Az év első két és fél hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 916 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
Ma érkezik az első márciusi PMÁP-kamatfizetés, egy nap alatt 90 milliárd forintnyi (a névérték arányában 19,1%-os) kamatot zsebelhetnek be a lakossági befektetők. Szerda este már magyarok tömegei kaptak híradást sms-ben a Prémium Magyar Állampapír kamatfizetésről, és az ilyen típusú üzenetek a következő napokban is záporozni fognak.
Február végéig összesen 130 milliárd forinttal tudott nőni a lakossági állampapírok állománya úgy, hogy mindeközben a Prémium Magyar Állampapíroké mintegy 860 milliárd forinttal csökkent. Utánajártunk, hogy az év első két hónapjában milyen folyamatok zajlottak le a lakossági állampapírok legnagyobb forgalmazójának számító, lényegében kétharmados részesedéssel rendelkező Államkincstárnál. Az adatok azt mutatják, hogy mind az állampapír-eladások, mind a -vételek területén aktívabbak a kincstári ügyfelek másoknál.
130 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak február végén, mint december végén, pedig azóta több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott. Ez a névértékes növekmény az eddigi 670 milliárd forintnyi kamatfizetés 20%-át jelenti, ami nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok 80%-a elhagyta az állampapírpiacot: úgy tűnik, ennek egy része az intézményi papírokban landolt. Az év első két hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 700 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese a FixMÁP és a BMÁP volt.
Jövő hétfőtől, azaz március 3-tól új sorozat indul a Magyar Állampapír Pluszból, a konstrukció fontosabb paraméterei nem változnak: marad az 5 éves futamidő, lépcsős, 5,75-6,75% között mozgó kamatozással. Nemrég a FixMÁP-ból is új sorozatot bocsátottak ki, de ott sem változtak a feltételek.
A friss adatok szerint 122 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak február közepén, mint december végén, pedig ez idő alatt két fontos PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott. Ez a névértékes növekmény a múlt havi 315 milliárd forintnyi kamatfizetés 40%-át jelenti, ami nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok 60%-a elhagyta az állampapírpiacot: úgy tűnik, a kamatok kétharmada továbbra is az állampapírokat keresi. A januárban kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 383 milliárd forinttal csökkent, vagyis a tőke 28%-a választott egyelőre a két konstrukció helyett valami mást. Mindeközben a nagy nyertes továbbra is a FixMÁP, a konstrukció állománya másfél hónap alatt 475 milliárd forinttal 1490 milliárd forint fölé bővült, amivel megelőzte a bónusz állampapír állományát is. Mindez valószínűsíti, hogy a januári PMÁP-kamatok nagyobb összegben a FixMÁP-vásárlásnál jelentek meg. A folyamatok hatására február közepén új rekordra emelkedett a lakossági állampapírokban lévő megtakarítás.
Február 28-tól új sorozat indul a Fix Magyar Állampapírból, a konstrukció fontosabb paraméterei ezúttal sem változnak: marad a 3 éves futamidő, évi 6,5%-os kamattal. Ezzel egyidőben a Prémium Magyar Állampapír értékesítési időszakát is meghosszabbítják.
Ritkán volt az utóbbi időben olyan, ami most: egyes intézményi állampapírokkal magasabb kamatot is zsebre lehet tenni, mint lakosságiakkal, a jó hír pedig, hogy ezeket a lakossági befektetők is megvehetik. Mostanra a magyarok mintegy 1700 milliárd forintot tartanak nem lakossági állampapírban, ennek egy jelentős részét Diszkont Kincstárjegyben, amelynek hozama jelenleg bőven meghaladja például a prémium állampapírok átárazódás utáni, 4-5% körüli kamatszintjeit. Összességében az új PMÁP-kamatokhoz képest igen, a FIXMÁP-énál jóval kedvezőbb kamatot viszont jelenleg nem nagyon találni az intézményi papírok között.
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok (BMÁP) értékesítését az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Az új 2028/R és 2030/N sorozatok a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, de már csak 1,25% kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25%-ot - közölte az ÁKK. Ez azt jelenti, hogy a 3 és 5 éves BMÁP esetében is 25 bázisponttal csökken a kamatprémium.
A február hozza el az igazi pénzesőt a prémium állampapíroknál: a következő pár napban 420 milliárd forint landol a magyarok számláin. Ezzel pedig hat PMÁP-sorozat kamata fog visszaesni a mostani 18-19% közötti szintekről 4-5% környékére. Mutatjuk a részleteket és a tudnivalókat.
Idén eddig összesen közel 250 milliárd forint landolhatott a PMÁP-befektetők számláján a 2033-ban és 2027-ben lejáró konstrukciók kamatfizetésének köszönhetően, de februárban jön csak a 2025-ös pénzeső java. A számok most azt mutatják, hogy ismét csökkent a kereslet az előző hetekhez képest, igaz, a következő pár napban jönnek a legnagyobb összegű kamatfizetések, amelyeknek hatása majd az e heti értékesítési számokban csapódhat le.
Több mint 100 milliárd forint értékben már közel 20 ezer portfólióváltást hajtottak végre a Magyar Államkincstár ügyfelei a WebKincstárban és a MobilKincstárban egyaránt elérhető állampapírcsere-funkció segítségével. Az idei évben már több mint 200 milliárd forint értékben nőtt a kincstárban a lakosság állampapír-állománya - közölte a Magyar Államkincstár.
Meglepő vagy sem, 47 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak január végén, mint december végén, pedig két fontos PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott. Ez a névértékes növekmény a múlt havi 315 milliárd forintnyi kamatfizetés 15%-át jelenti, ami nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok 85%-a elhagyta az állampapírpiacot: úgy tűnik, mintegy 100 milliárd forint az intézményi papírokban landolt. Még érdekesebb, hogy a januárban kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 316 milliárd forinttal csökkent, vagyis a tőke 23%-a választott egyelőre a két konstrukció helyett valami mást.
Gulyás Gergely a száj- és körömfájás eredetéről is beszélt.
Folytatódik a vámháború.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.